Results of Rowbotham's Round Rotherham

Saturday, 7 October 2023

Winners: Rory Harris and Lisa Walbridge

             

Take me to the Round Rotherham page, RHAC page, Henry's Home Page

Full individual results, Leaders, Teams,
Relays, Completions, Entry List (pre-entries), Reports/Pictures

 

Name spellings, affiliations etc in the archive and the linked results listings available from this page are based on the archive.  In general, the archive uses the spelling first used by a participant, unless the name change is permanent (e.g. when a lady marries), to avoid risk of confusion between people with similar names, e.g. Steve Walker, Steven Walker and Stephen Walker. For doppelgangers (e.g. the two Stephen Walker's who have appeared) identification text may be added to the name for the archive.    Please let me know if you are aware of any errors, to rrrhenry-at-hmarston.co.uk making the obvious substitution. (Note: to help protect against Spam, most e-mail addresses given require editing to insert the @ sign)

Preliminary results appear on Si Entries

To clarify, there are 2 main pages:
Results, where you select the category you want, Solo All or various Solo categories, or Relay, with it's categories.
The other page is the Team result, related to the 3-person team inter-club competition within the Solo event.

 Graphical and more digestible tabular analysis will be provided from this page (in progress).

Blogs, Reports, etc 

These links may not go directly to the RR report; you may have to search for October 2013 reports

Links to most of the Blogs have been posted on our  Facebook page and many have attracted comments 

Acknowledgements

Checkpoint officials: Ray Howarth, June Harney, Pat Rowbotham, Pat Beighton, Ted Parkinson, Tiffany Stark, Allan Beighton , Jeanne Tilley, Emma Holt, Jonathan Senior and wife Jill, Martin Herrington, Jim Southern, Les Crownshaw, Killamarsh Kestrels, Jim Rust, Maltby Running Club members, Lisa Nash, her family and residents of Hooton Roberts and The Earl of Strafford
Various places all day:  Pete Adams
Sweeper: Brian Harney
Hot meal at Woodsetts: Elaine Laurie and Jackie Sheriff
Hosts for the day at MWBC, including hot meal at finish: Mark Benton and the MWBC staff
Andy Irvine, Gill Taylor, Malcolm Metcalfe and Kevin Thomas for registration, distribution of T-shirts, badges and bags
Sharon Burton for overseeing everything

Steve McClean of SI entries, for driving the computer on the day that produced the results, with Henry Marston monitoring progress at checkpoints 
First aid: Lindsay Brogan and Lisa Wood (of Vie Medic)

Reports

What the papers said: Rotherham Advertiser (with selected FaceBook contributions)
(Added for 2023)

 

Individual Event:  (Mostly added)

Please confirm your details: name spelling, club (if any), DOB, location (town/city/county), previous number of completions of RRR (assumed 0) and UKathletics number (if attached) to Henry Marston

Full results (includes retirements) as a large web page 

Full results added as a printable .pdf file Click on the link, either to view it or right click, Save Target As and then print it

Split times with link to a table  Graphical Analysis using WinSplits and SplitsBrowser, easiest to interpret

Records: Chris Parkes (1996) 6 h 17 min                      Kate Bailey (2010) 7 h 38 min 2 s
Equivalent best time: Carolyn Hunter-Rowe (1992) 6 h 50 min 00s, based on shorter course

Leading Male

Pos'n. Name Club m/f Overall Overall  Finishes Veteran Start
          Pace   Status  
        h:min:s min/km      
                 
1 Rory Harris   M 6:52:14 5:05 4 o40:1 7:13:17
2 Kevin Hoult Calder Valley Fell Runners M 7:30:53 5:33 12 o40:2 7:11:01
3 Lawrence Eccles Penny Lane Striders M 7:56:28 5:52 1 o40:3 7:13:15
4 Adam Worrallo Bingley Harriers & AC M 8:03:55 5:58 7 o40:4 7:07:24

Individual Female

Pos'n. Name Club m/f Overall Overall  Finishes Veteran Start
          Pace   Status  
        h:min:s min/km      
                 
1 Lisa Joanne Walbridge 100 Marathon Club F 8:38:41 6:24 2 F50:1 7:13:23
2 Clare Glazebrook North Derbyshire RC F 9:15:16 6:51 1 F50:2 6:51:42
3 Sarah Challans Lincoln & District Runners F 9:32:23 7:03 4 F40:3 6:51:20
4 Sharon Gayter North York Moors AC F 10:23:32 7:41 11 F50:3 6:37:28

 

Retirements:  Included in Full Results

 

 

10-completions Award for 2022

In line with a tradition in LDWA events, an award has been introduced for completing the event 10 times. Awards have been made to Roy Varo, Henry Marston, Dave Carratt, Kerry Booth, Mick Cochrane, George Kay, Terry Griffiths, Andrew West, Chris Sanders, David Fox, Mick Marsters, Brian Harney, Ian O'Mara, Tom Hughes, Bob Berzins, Peter Simpson, Percy Wellor, Martyn Gaynor, Barry Harrison, David Keward, Michael Collins, Kevin Uzzell, Malcolm Coles, Philip Gwilliam, John Cunnane, Philip Elliot, Alan Yates, Julian Brown, David Shepherd, Jim Fulton, Philip Haigh, Brian Harwood, Philip Musson, Paul Sorensen, John Clarke, John Hughes, Barrie Bedford, Caroline Boyd, Shirley Hume, David Oxley, Kevin Marshall, David Egan, Marla Howard-Cutts, Pat Rooney, Dave Roberts, Alison Brind, Mike Elwell, Chris Hume, Jane Matthews, John Vernon, Les Hill, Steve Garlick, Bill Watson, Martin Dietrich, Nick Ham, Kevin Doyle, Sharon Gaytor, Lee Carratt, Judith Webb, Nigel Coates, Elaine Dee, Jeremy Nottingham, Pam Baird, David Devine, Martin Payne, Gary Groves, Richard Scroop, Karen Nash, Kevin Hoult, Chris Hopkinson, Roger Taylor and Karl Williams

An additional awards was made this year to 1 more: Jayne Glynn

That's a total of 73!
 

20-completions Award

Roy Varo, Henry Marston, Andrew West, Terry Griffiths, Kerry Booth, Chris Sanders, Tom Hughes, John Cunnane, Mick Cochrane, David Oxley and Jim Fulton have been presented with an award for reaching 20 completions (11 recipients).  

An additional award was made this year to 1 more: Julian Brown  Total now 12

30-completions

Andrew West, Henry Marston and Kerry Booth 

The awards are based on my records; please let me know if there is an error (contact information below). Names get spelled differently in different years (Steve or Stephen), ladies marry, and certain names have been duplicated, easy when there were two Nigel Robinson's in one year, more difficult when there were John White's in different years, from different clubs (which is not decisive) but different DOB (which usually is). 

Retirements are included with main results 


Team Result
Subject to re-scrutiny of affiliation / team membership

These are revised results due to a mis-affiliation that has been reported

Note: this differs from the Preliminary Results as:
A) Rotherham Running Club is the same as Rotherham Running Community RRC
B)
Valley Hill Runners had 7 finishers so have a second team.
C) a runner has been moved from 100 Marathon Club to FRA

Pos Cumulative Club Scorers
1 32h 10min 29s Kimberworth Striders Craige Spencer, Andrew Hedison and Lauren Corcoran
2 32h 22min 43s Rotherham Harriers and AC Lee Carratt, Nils Hofmann and Sasha Gallagher
3 32h 32min 34s Valley Hill Runners Jonathan Briggs, Neil Batty and Ian Willoughby
4 32h 41min 14s Rotherham Running Club Neil White, Alicea Ledger and Graham Dodd
5 33h 27min 39s Handsworth Roadhogs Simon Gregory, George Leivers and Andrew Roscamp
6 33h 35min 55s 100 Marathon Club Lisa Joanne Walbridge, James Wilson and David Oxley
7 34h 13min 14s Clowne Road Runners Club Chris Lane, Helen Worsfold and Andrew Page
8 34h 13min 22s Dark Peak Fell Runners Kevin Saville, Steven Jeff and Steven Jones
9 36h 34min 26s Worksop Harriers Cathrine Mhembere, Richard Hind and Kerry Dickinson
10 39h 23min 47s FRA Nigel Aston, Peter Carter and Grahame Fry
11 42h 07min 26s Valley Hill Runners John Power, Judith Kippax and Judith Mallon
12 43h 41min 22s Barnsley Harriers Kelly Ford, Amie Ledger and Richard Spooner


The calculation is on cumulative time.
Note: LDWA (as a whole) is not regarded as a bona fide teams
LDWA members: If you wish to claim membership of a section, please let me know

Relay: 

For the first time since the inaugural relays in 1997, a Mixed team is the overall winning team. One of the ladies, Charlotte Jones ran 2 stages, recording the third fastest time (overall) on Stage 4 and second fastest on Stage 6.  Their time was just over 3 minutes slower than the record Mixed Relay time from Handsworth Roadhogs in 2016. Four of the men recorded the fastest time of the day on their stages, the exception being on the last stage for which the Green Gang's 7th stage runner, Tom Shaw,  ran the Golden Boys' 8th stage after a 6 minute break (permitted to run consecutive stages as it's for a different team), just pipping the Green Gang's 8th stage runner's time.

Pos'n. Name Club class Overall Overall  Lady Number Category
          Pace   in team Status
        h:min:s min/km      
                 
1 WH Green Gang Worksop Harriers Mixed 6:02:28 4:28   8 Mx:1
2 WH Golden Boys Worksop Harriers Open 6:06:53 4:31   8 Op:1
3 Kestrels Originals Killamarsh Kestrels Mixed 6:16:54 4:39   8 Mx:2
4 Wildhogs Handsworth Roadhogs Mixed 6:44:41 4:59   7 Mx:3
5 Kimberworth Men Kimberworth Striders Open 6:46:55 5:01   8 Op:2
6 WH Young Guns Worksop Harriers Open 7:09:16 5:17   8 Op:3
7 Kestrels Chargers Killamarsh Kestrels Mixed 7:27:43 5:31   8 Mx:4
8 Lightning Rotherham Running Club Mixed 7:30:45 5:33   8 Mx:5
9 Doonhamers Dumfries Running Club Open 7:38:16 5:39   4 Op:4
10 Kestrels Cruisers Killamarsh Kestrels Mixed 7:41:01 5:41   8 Mx:6
11 Hogwarts Handsworth Roadhogs Mixed 8:04:50 5:59   8 Mx:7
12 TRAC Tickhill Running & Athletic Club Mixed 8:04:54 5:59   8 Mx:8
13 Kimmy Kruisers Kimberworth Striders Mixed 8:05:12 5:59   2 Mx:9
14 Kimberworth Women Kimberworth Striders Female 8:07:28 6:01   8 Fem:1
15 WH Bassetlaw Babes Worksop Harriers Female 8:11:36 6:04   8 Fem:2
16 Thunder Rotherham Running Club Female 8:24:30 6:13   8 Fem:3
17 Rother Valley Swallows Rother Valley Swallows Mixed 8:34:38 6:21   8 Mx:10
18 Maltby muddlers Maltby Running Club Mixed 8:50:31 6:32   8 Mx:11
19 VH chips and cake club Valley Hill Runners Mixed 9:05:07 6:43   8 Mx:12
20 Rawmarsh Team B Rawmarsh Runners Mixed 9:06:25 6:44   8 Mx:13
21 Valley Hill Buffaloes Valley Hill Runners Mixed 9:13:25 6:49   8 Mx:14
22 Rawmarsh Team A Rawmarsh Runners Mixed 9:14:03 6:50   8 Mx:15
23 Harrier Hawks Rotherham Harriers and AC Mixed 9:21:15 6:55   8 Mx:16
= Harrier Hens Rotherham Harriers and AC Female 9:21:20 6:55   8 Fem:4
25 Kimmy Kreakers Kimberworth Striders Mixed 9:28:39 7:01   2 Mx:17

 

Please let me know if you are aware of any errors / undeclared changes.  RRRres@hmarston.co.uk

 Relays by Class

Team members: Please check names, and let me know if there is an error, e.g. by e-mail to RRRres@hmarston.co.uk

More detailed assessment of Relay results

Relay split times as a web page, very large, or pdf file of Relay split times showing the Teams listed in finishing order. 
Current = position at that stage in the event.  Change indicates positional change on the stage (blank for Stage 1).  Pos'n on leg is the ranking for that particular stage.

Relay leg analysis as a web page, very large, or pdf file of Relay leg analysis showing the (named) stage runners listed in order of pace based on min/km.
Stage Rank is the ranking for that particular stage.  Gain/Loss indicates positional change on the stage (No change on leg 1; it says leg 1).

Graphical Analysis  Relay splits and graphical analysis are now available


HELP:- I need to confirm team members, who ran which leg.  Are these names correct?

Please e-mail me to advise of errors.  The table above (of unconfirmed teams) or Split is probably the easiest to check.

Lost Property (so far not claimed)

Nothing reported to me

email to claim lost items

For reference, the 2023 pre-entry list

Take me to the Round Rotherham pageRHAC page, Henry's Home Page

By Henry Marston

Email:
rrrhenry-at-hmarston.co.uk

(include a Subject and Body text - unexplained attachments are treated as spam)


Updated 24 October 2023 16:33:44