Background information (to help decide whether to do it!)
Relay teams 26 to date
This list is to be read in conjunction with the original list, on the SiEntries website an instantly-updated entry list, which provides the Entry Name. The list below, updated infrequently, has, in addition, the number of completions, and your name as used in the archive (Archive Name), a name previously supplied or amended to distinguish duplicate names, and not normally modified to minimise the risk of an error. Ladies: if you have changed your name by marriage, for example, please let me know so that I can combine your older and newer records. In this case, I would change your archive name
This list will be used for the results stored in the archive, which will be compiled as soon as possible after the event. The Entry Number may be different from that in other lists.
The number of completions in the list is based on our records; I think some people have put the number of starts rather than the number of finishes. Please contact me, Henry Marston, with any queries about the list below, e.g. if you think the number of completions is wrong, or if I have mistaken you for someone else of the same or similar name. For dopplegangers, an identifying abbreviated tag, in brackets, is added after the archive name. This tag remains permanently in the archive.list They are usually generated from the town given in the address.
Certain names will be corrected later - e.g. where there is a capital letter in the middle, as in McKnight. Town and County are as entered by the participant, e.g. Sheffield may be put as the Town or County
questions to date - - none , but watch out later
98 at 6 am - 102 at 7am
Note: this is a preliminary list, not fully verified. It will be checked!
Start | Entry Name | Archive Name | m/f | Club | Finishes | Town | Country |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6:00 | Jayne Astbury | Jayne Astbury | F | 0 | Willoughby On The Wolds | UK | |
6:00 | John Astbury | John Astbury | M | 1 | Willoughby On The Wolds | UK | |
6:00 | Pam Baird | Pam Baird | F | Ldwa - The Irregulars | 8 | Harrogate | UK |
6:00 | Kev Baldry | Kev Baldry | M | Centurion RC | 3 | Birmingham | |
6:00 | Diane Barron | Diane Barron | F | Teammanvers | 0 | Mexborough | UK |
6:00 | Ashley Barwick | Ashley Barwick | M | Rother Valley Swallows | 1 | Sheffield | UK |
6:00 | Paul Beasley | Paul Beasley | M | Sutton In Ashfield Harriers & Ac | 5 | Nottingham | |
6:00 | Mark Benton | Mark Benton | M | Team Manvers | 6 | Mexborough | UK |
6:00 | Helen Bingley | Helen Bingley | F | 0 | Caton | UK | |
6:00 | James Black | James Black | M | 0 | Huddersfield | UK | |
6:00 | Lloyd Bolton | Lloyd Bolton | M | 0 | Huddersfield | UK | |
6:00 | Jenny Bonham | Jenny Bonham | F | 4 | Barton | UK | |
6:00 | Alison Brown | Alison Brown | F | Rotherham Harriers And Ac | 0 | Rotherham | UK |
6:00 | Vanessa Bysouth | Vanessa Bysouth | F | 1 | St. Albans | UK | |
6:00 | Helen Cavanagh | Helen Cavanagh | F | 1 | Bury | ||
6:00 | Nigel Coates | Nigel Coates (GtA) | M | LDWA - Cleveland | 9 | Middlesbrough | |
6:00 | Kingsley Cooper | Kingsley Cooper | M | 0 | Rotherham | UK | |
6:00 | Andrew Crosby | Andrew Crosby | M | 0 | Ripley | UK | |
6:00 | Elaine Dee | Elaine Dee | F | Ldwa | 9 | Middleton-On-The-Wolds | |
6:00 | Jonathan Derwanz | Jonathan Derwanz | M | 4 | Middleton On The Wolds | ||
6:00 | Philip Elliot | Philip Elliot | M | Totley AC | 13 | Chesterfield | UK |
6:00 | Ibi Esat | Ibi Esat | M | Trent Park Running Club | 2 | London | UK |
6:00 | Justin Eveleigh | Justin Eveleigh | M | Cherwell Runners & Joggers | 5 | Worcester | UK |
6:00 | Taz Faruqi | Taz Faruqi | M | 0 | Doncaster | UK | |
6:00 | Jim Fulton | Jim Fulton | M | Dark Peak Fell Runners | 16 | Sheffield | |
6:00 | Gerry G Garland | Gerry G Garland | M | 3 | Bicester | UK | |
6:00 | Sasha Gallagher | Sasha Gallagher | F | Rotherham Harriers And Ac | 0 | Rotherham | UK |
6:00 | Liz George | Liz George | F | 0 | Doncaster | UK | |
6:00 | Barry Gibson | Barry Gibson | M | 1 | Doncaster | ||
6:00 | Jayne Glynn | Jayne Glynn | F | 4 | Dronfield | ||
6:00 | Brian Gregory | Brian Gregory | M | 4 | Doncaster | UK | |
6:00 | Craig Hadfield | Craig Hadfield | M | Sheffield Triathlon Club | 0 | Rotherham | UK |
6:00 | Philip Haigh | Philip Haigh | M | 15 | Rotherham | ||
6:00 | Lee Hall | Lee Hall | M | 1 | Nottingham | UK | |
6:00 | Michelle Harle | Michelle Harle | F | Rotherham H & AC | 0 | Braithwell | UK |
6:00 | Duncan Harrison | Duncan Harrison | M | 0 | Stowmarket | UK | |
6:00 | Richard Hind | Richard Hind | M | Clowne Road Runners | 2 | Worksop | UK |
6:00 | Nils Hofmann | Nils Hofmann | M | Kimberworth Striders | 4 | Rotherham | |
6:00 | Chris Hopkinson | Chris Hopkinson | M | 7 | Barton | UK | |
6:00 | William Hudspeth | William Hudspeth | M | 2 | Doncaster | ||
6:00 | Stephen Hull | Stephen Hull | M | 0 | North Kelsey | UK | |
6:00 | Ian Hunter | Ian Hunter | M | 1 | Stockton-On-Tees | UK | |
6:00 | Peter Ibison | Peter Ibison | M | 3 | Walsall | UK | |
6:00 | Stephen Ismay | Stephen Ismay | M | 0 | Olney | ||
6:00 | Jennie Johnson | Jennie Johnson | F | 0 | Rotherham | UK | |
6:00 | Andrew Killick | Andrew Killick | M | 5 | Sheffield | ||
6:00 | Gavin King | Gavin King | M | Team Manvers | 1 | Rotherham | UK |
6:00 | Hilary Magnall | Hilary Magnall | F | 0 | Coddenham | UK | |
6:00 | Tom Marler | Tom Marler | M | Chorlton Runners | 0 | Stockport | UK |
6:00 | Henry Marston | Henry Marston | M | Rotherham Harriers And Ac | 27 | Rotherham | |
6:00 | Simon Metcalf | Simon Metcalf | M | 0 | Doncaster | UK | |
6:00 | Robin Miller | Robin Miller | M | 4 | Sheffield | ||
6:00 | Richard Millns | Richard Millns | M | Kimberworth Striders | 1 | Rotherham | UK |
6:00 | Mel Morison | Mel Morison | F | 0 | Sheffield | UK | |
6:00 | Victoria Morris | Victoria Morris | F | 0 | Harrogate | UK | |
6:00 | Philip Musson | Philip Musson | M | Ldwa | 16 | Cottingham | UK |
6:00 | Robert Nash | Robert Nash | M | 1 | Preston | UK | |
6:00 | Mike Newbitt | Mike Newbitt | M | Fairlands Valley Spartans | 6 | Stevenage | |
6:00 | Darryl Nield | Darryl Nield | M | 0 | Rotherham | UK | |
6:00 | Jeremy Nottingham | Jeremy Nottingham | M | 8 | Wakefield | UK | |
6:00 | John Ormerod | John Ormerod | M | 0 | Blackburn | UK | |
6:00 | Vera Ostojic | Vera Ostojic | F | Keighley & Craven Ac | 1 | Skipton | |
6:00 | David Oxley | David Oxley | M | 100 Marathon Club | 15 | Horncastle | |
6:00 | Amanda Parnaby | Amanda Parnaby | F | Ilkley Harriers | 9 | Leeds | |
6:00 | Martin Payne | Martin Payne | M | Dark Peak Fell Runners | 9 | Sheffield | |
6:00 | Steve Platt | Steve Platt | M | 100 Marathon Club | 3 | London | |
6:00 | Stephen Rhodes | Stephen Rhodes | M | 0 | Sheffield | UK | |
6:00 | Jared Robinson | Jared Jonathon Robinson | M | 1 | Nottingham | ||
6:00 | Kev Roden | Kev Roden | M | 1 | Pontefract | UK | |
6:00 | Alanna Rowbotham | Alanna Rowbotham | F | 0 | Rotherham | UK | |
6:00 | Ruth Sampson | Ruth Sampson | F | 0 | Dronfield | UK | |
6:00 | Martin Scott | Martin Scott | M | Pudsey Pacers Rc | 0 | Leeds | UK |
6:00 | Darren Seeney | Darren Seeney | M | 0 | Llangefni | UK | |
6:00 | Jacqueline Seeney | Jacqueline Seeney | F | 0 | Llangefni | UK | |
6:00 | James Simpson | James Simpson | M | Sutton And Ashfield Harriers | 1 | Matlock | UK |
6:00 | Kate Simpson | Kate Simpson | F | Sutton In Ashfield Harriers & Ac | 0 | Matlock | UK |
6:00 | Scott Sorley | Scott Sorley | M | 0 | Grimsby | UK | |
6:00 | Jeff Stevens | Jeff Stevens | M | Ldwa | 3 | Pontefract | |
6:00 | Lindsey Stewart | Lindsey Stewart | F | 4 | Birmingham | ||
6:00 | Adam Taylor | Adam Taylor | M | Teammanvers | 0 | Rotherham | UK |
6:00 | Pete Taylor | Pete Taylor | M | Valley Hill Runners | 2 | Rotherham | UK |
6:00 | Gordon Teal | Gordon Teal | M | Ldwa | 3 | Leeds | |
6:00 | John Turner | John Turner | M | Ldwa | 4 | York | |
6:00 | Richard Vaughan | Richard Vaughan | M | 0 | Wakefield | ||
6:00 | Jacki Walker | Jacki Walker | F | 0 | Mansfield | UK | |
6:00 | Madeleine Watson | Madeleine Watson | F | Thames Hare & Hounds | 7 | Leeds | |
6:00 | Judith Webb | Judith Webb | F | 100 Marathon Club | 9 | Sheffield | |
6:00 | Andrew West | Andrew West | M | LDWA - Anytime/where | 27 | Doncaster | |
6:00 | Andy Weston | Andy Weston | M | 2 | St. Albans | ||
6:00 | Michael White | Michael White | M | Selby Striders | 1 | Selby. | |
6:00 | Denise Whyte | Denise Whyte | F | 0 | Nailsworth | UK | |
6:00 | Jon Whyte | Jon Whyte | M | 0 | Nailsworth | UK | |
6:00 | Ruth Whyte | Ruth Whyte | F | 0 | Sunderland | UK | |
6:00 | Cyril Williams | Cyril Williams | M | Ldwa Merseystride | 4 | Chester | |
6:00 | Pete Wilson | Pete Wilson | M | 0 | Rotherham | UK | |
6:00 | Peter Wootton | Peter Wootton | M | LDWA | 3 | Wakefield | UK |
6:00 | Warren Yabsley | Warren Yabsley | M | 2 | St. Austell | UK | |
6:00 | Armorel Young | Armorel Young | F | 3 | Nottingham | ||
7:00 | Ryan Alexander | Ryan Alexander | M | 1 | Sheffield | UK | |
7:00 | David Asbridge | David Asbridge | M | Rotherham Harriers And Ac | 0 | Fribourg | Switzerland |
7:00 | Nigel Aston | Nigel Aston | M | Fra | 2 | Leicester | UK |
7:00 | Andrew Aziz | Andrew Aziz | M | 0 | Sheffield | UK | |
7:00 | Steve Baker | Steve Baker | M | York Acorn RC | 2 | Pocklington | UK |
7:00 | Simon Bayliss | Simon Bayliss | M | Steel City Striders | 1 | Dronfield | UK |
7:00 | Steven Beckitt | Steven Beckitt | M | Kimberworth Striders | 0 | Mexborough | UK |
7:00 | Vicki Beckitt | Vicki Beckitt | F | Kimberworth Striders | 2 | Mexborough | UK |
7:00 | Alan Bland | Alan Bland | M | 0 | Bradford | UK | |
7:00 | Kerry Booth | Kerry Booth | M | Rotherham Harriers | 26 | Sheffield | |
7:00 | David Bradley | David Bradley | M | Blyth Running Club | 5 | Bedlington | |
7:00 | Jonathan Briggs | Jonathan Briggs | M | Valley Hill Runners | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Tom Brockwell | Tom Brockwell | M | Valley Hill Runners | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Julian Brown | Julian Brown | M | Macclesfield Harriers | 16 | Leek | |
7:00 | Jason Brunt | Jason Brunt | M | Norfolk Gazelles Ac | 0 | Norwich | UK |
7:00 | David Burke | David Burke (Lbrn) | M | 0 | Leyburn | UK | |
7:00 | Nick Burns | Nick Burns | M | Steel City Striders Rc | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Sonny Burrows | Sonny Burrows | M | Team Manvers | 4 | Rotherham | UNITED KINGDOM |
7:00 | Lee Carratt | Lee Carratt | M | Rotherham Harriers | 9 | Rotherham | |
7:00 | Paul Casson | Paul Casson | M | Kimberworth Striders | 0 | Rotherham | UK |
7:00 | Andrew Chester | Andrew Chester | M | Dark Peak Fell Runners | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Anne Cook | Anne Cook | F | Ripley Running Club | 1 | Wessington | |
7:00 | Stephen Cotter | Stephen Cotter | M | Rotherham Harriers & Ac | 3 | Nr Worksop | |
7:00 | John Cunnane | John Cunnane | M | Pontypridd Roadents | 18 | Pontypridd | |
7:00 | Stephen Davies | Stephen Davies | M | 4 | Doncaster | ||
7:00 | Luke Davis | Luke Davis | M | 1 | Rotherham | UK | |
7:00 | Lydia Dietrich | Lydia Dietrich | F | North York Moors Ac | 3 | Great Ayton | UK |
7:00 | Martin Dietrich | Martin Dietrich | M | North York Moors Ac | 10 | Great Ayton | UK |
7:00 | Kevin Doyle | Kevin Doyle | M | Kimberworth Striders | 9 | Rotherham | UK |
7:00 | David Egan | David Egan (Ttly) | M | Totley AC | 12 | Sheffield | |
7:00 | Wesley Evans | Wesley Evans | M | Chorlton Runners | 0 | Wythenshawe | UK |
7:00 | Thomas FitzSimons | Thomas Fitzsimons | M | 1 | Wakefield | ||
7:00 | Andy Ford | Andy Ford | M | Horwich R M I Harriers | 0 | Altrincham | UK |
7:00 | Steven Garlick | Steve Garlick | M | Vocalink Running Club | 10 | York | |
7:00 | Martyn Gaynor | Martyn Gaynor | M | Kimberworth Striders | 19 | Rotherham | |
7:00 | Dean Goodwin | Dean Goodwin | M | 0 | Barnsley | UK | |
7:00 | Paul Greenwood | Paul Greenwood | M | Kimberworth Striders | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Gary Groves | Gary Groves | M | Kimberworth Striders | 7 | Rotherham | |
7:00 | Stephen Hall | Stephen Hall | M | Skipton Ac | 4 | Skipton | UK |
7:00 | Nick Ham | Nick Ham | M | Glossopdale Harriers | 10 | Stockport | |
7:00 | Barry Harrison | Barry Harrison | M | Trail Runners Assoc. | 19 | Kingston Upon Thames | |
7:00 | Nick Hart | Nick Hart | M | Pudsey & Bramley Ac | 0 | Leeds | UK |
7:00 | Helen Hawley-Hague | Helen Hawley-Hague | F | 2 | Sheffield | UK | |
7:00 | Janet Hill | Janet Hill | F | Springfield Striders | 2 | Chelmsford | |
7:00 | Geoff Holburt | Geoff Holburt | M | LDWA | 7 | Bolton | |
7:00 | Kevin Holmes | Kevin Holmes (Lds) | M | 1 | Leeds | UK | |
7:00 | Kevin Hoult | Kevin Hoult | M | Stadium Runners | 6 | Huddersfield | |
7:00 | Martin Hunt | Martin Hunt | M | Kimberworth Striders | 0 | Rotherham | UK |
7:00 | Matt Hutchinson | Matt Hutchinson | M | 0 | York | UK | |
7:00 | Neil Jones | Neil Jones | M | 1 | Leeds | UK | |
7:00 | Steven Jones | Steven Jones | M | Dark Peak Fell Runners | 1 | Leicester | UK |
7:00 | Nick Kendall | Nick Kendall | M | Retford Ac | 0 | Ranskill | UK |
7:00 | Andrew Kinsley | Andrew Kinsley | M | Retford Ac | 0 | Ranskill | UK |
7:00 | Colin Laughton | Colin Laughton | M | Worksop Harriers | 0 | Newark | UK |
7:00 | Adam Lee | Adam Lee | M | Teammanvers | 0 | Mexborough | UK |
7:00 | Earl Lever | Earl Lever | M | Kimberworth Striders | 0 | Sheffield | UK |
7:00 | Robert Lovegrove | Robert Lovegrove | M | Badgers | 4 | Atherstone | |
7:00 | Adrian Martin | Adrian Martin | M | Ripon Runners | 2 | Carlton In Cleveland | UK |
7:00 | Matthew Martin | Matthew Martin | M | Clowne Road Runners Club | 0 | Chesterfield | UK |
7:00 | Bill McDonnell | Bill McDonnell | M | Pensby Runners | 4 | Moreton | |
7:00 | James Middlebrook | James Middlebrook | M | Goole Viking Striders | 1 | Selby | UK |
7:00 | Henry Morris | Henry Morris | M | Mornington Chasers | 2 | London | |
7:00 | Steve Muir | Steve Muir | M | Vegan Runners Uk | 0 | Stevenage | UK |
7:00 | Paul Mulholland | Paul Mulholland | M | 5 | Rugby | ||
7:00 | Adrian Murray-Walker | Adrian Murray-Walker | M | Annan & District Ath Club | 1 | Annan | UK |
7:00 | Karen Nash | Karen Nash (FRA) | F | FRA | 6 | Preston | |
7:00 | Allan Parkin | Allan Parkin | M | 0 | Oldham | UK | |
7:00 | Nick Payne | Nick Payne | M | Grantham Running Club | 2 | Grantham | UK |
7:00 | Dean Pearce | Dean Pearce | M | 0 | Rotherham | UK | |
7:00 | Michael Pepper | Michael Pepper | M | Team Manvers | 1 | Rotherham | UK |
7:00 | Will Pilbeam | Will Pilbeam | M | Eryri Harriers | 0 | Holyhead | UK |
7:00 | Rebecca Platts | Rebecca Platts | F | Rotherham Harriers And Ac | 0 | Rotherham | UK |
7:00 | John Pullan | John Pullan | M | 0 | Rotherham | UK | |
7:00 | Ian Rawson | Ian Rawson | M | Kimberworth Striders | 0 | Doncaster | UK |
7:00 | Darren Robinson | Darren Robinson | M | 0 | Sheffield | UK | |
7:00 | Katherine Rogers | Katherine Rogers | F | 0 | Sheffield | UK | |
7:00 | Andrew Roscamp | Andrew Roscamp | M | Rotherham Harriers & Athletics Club | 2 | Sheffield | UK |
7:00 | Jai Saxelby | Jai Saxelby | M | 2 | Sheffield | ||
7:00 | Dick Scroop | Richard Scroop | M | Mercia Fell Runners | 7 | Wolverhampton | |
7:00 | Kevin Shelton-Smith | Kevin Shelton-Smith | M | Bedford Harriers Ac | 0 | Bedford | UK |
7:00 | Lorna Simpkin | Lorna Simpkin | F | 0 | Carlton In Cleveland | UK | |
7:00 | Ashley Simpson | Ashley Simpson | M | 0 | Alfreton | UK | |
7:00 | Mark Smith | Mark Smith | M | Kimberworth Striders | 2 | Rotherham | UK |
7:00 | Sarah Smith | Sarah Smith | F | Valley Striders | 1 | Leeds | |
7:00 | Jan Soderkvist | Jan Soderkvist | M | 3 | Taby | Sweden | |
7:00 | Claire Spencer | Claire Spencer | F | Sheffield Rc | 2 | Rotherham | UK |
7:00 | Craige Spencer | Craige Spencer | M | Sheffield Rc | 0 | Rotherham | UK |
7:00 | John Spencer | John Morgan Spencer | M | Dark Peak Fell Runners | 1 | Doncaster | |
7:00 | Ian Stephenson | Ian Stephenson | M | Trail Running Association | 2 | Lancaster | UK |
7:00 | Dave Stevens | Dave Stevens | M | 0 | Birmingham | UK | |
7:00 | Ken Sutor | Ken Sutor | M | Cheshire Hash House Harriers | 2 | Knutsford | |
7:00 | Jack Swindells | Jack Swindells | M | Dark Peak Fell Runners | 1 | Sheffield | |
7:00 | Sam Tansley | Sam Tansley | M | Real Fitness | 2 | Rotherham | UK |
7:00 | Roger Taylor | Roger Taylor | M | Stone Master Marathoners | 6 | Stone | UK |
7:00 | Lee Vaudrey | Lee Vaudrey | M | 0 | Lytham St Annes | UK | |
7:00 | Nathan Walsh | Nathan Walsh | M | 2 | Preston | UK | |
7:00 | Chris Whistler | Chris Whistler | M | 2 | Cambridge | UK | |
7:00 | Karl Williams | Karl Williams | M | Trail Runners Assoc. | 5 | Longridge | |
7:00 | Antony Wilson | Antony Wilson | M | 0 | Colwyn Bay | UK | |
7:00 | Marcus Wilson | Marcus Wilson | 4 | Rotherham | |||
7:00 | Elly Woodhead | Elly Woodhead | F | Kimberworth Striders | 0 | Wickersley | |
7:00 | Adam Worrallo | Adam Worrallo | M | Bingley Harriers | 2 | Farnhill | UK |
If you have any queries/find errors about the Archive and related enquiries: Henry Marston
Please advise of any team changes at registration or at the
finish on the day - this table is not edited after the event
Updates are given on the results page
Relay teams 26
Team Name | It's those ladies in Black again! | Red Poppies | Kimberworth Ladies X | Kimmy Y | Prosecco Princesses | Handsworth Hogettes | Just the Three of Us |
Club | Rotherham Harriers and AC | Clowne Road Runners Club | Kimberworth Striders | Kimberworth Striders | Kimberworth Striders | Handsworth Roadhogs | Rotherham Harriers and AC |
Members | 8 | 2 | 8 | 8 | 2 | 8 | 3 |
Class | Female | Female | Female | Female | Female | Female | Mixed |
Stage1. | 1. Annie Homer (F) | 1. Louise Lowe (F) | 1. Amy Clements (F) | 1. Claire Chapman (F) | 1. Louise Siddall (F) | 1. Anna Slack (F) | 1. Peter Neal (M) |
Stage2. | 2. Emma Dutton (F) | 2. Julie King (F) | 2. Toni Robinson (F) | 2. Anna Hardman (F) | 2. Helen Doyle (F) | 2. Suzanne Price (F) | 2. Olivia Neal (F) |
Stage3. | 3. Gill Taylor (F) | 3. Louise Lowe (F) | 3. Jessica Dodds (F) | 3. Lindsy James (F) | 3. Louise Siddall (F) | 3. Jayne Fields (F) | 3. Gillian Neal (F) |
Stage4. | 4. Lisa Ryles (F) | 4. Julie King (F) | 4. Yvonne Mills (F) | 4. Sarah Millns (F) | 4. Helen Doyle (F) | 4. Kerry Wiseman (F) | 4. Peter Neal (M) |
Stage5. | 5. Philippa James (F) | 5. Louise Lowe (F) | 5. Tracy Lever (F) | 5. Helen Wade (F) | 5. Louise Siddall (F) | 5. Lorraine Muir (F) | 5. Olivia Neal (F) |
Stage6. | 6. Janice McWilliam (F) | 6. Julie King (F) | 6. Sharon Daniel (F) | 6. Natalie Sheldon (F) | 6. Helen Doyle (F) | 6. Rosalyn Barber (F) | 6. Peter Neal (M) |
Stage7. | 7. Janet Dutton (F) | 7. Louise Lowe (F) | 7. Rebecca Hunt (F) | 7. Adelle Marsden (F) | 7. Louise Siddall (F) | 7. Michele Thompson (F) | 7. Gillian Neal (F) |
Stage8. | 8. Nancy Banks (F) | 8. Julie King (F) | 8. Fliss Marriott (F) | 8. Samantha James (F) | 8. Helen Doyle (F) | 8. Nicola Waller (F) | 8. Olivia Neal (F) |
Female stages | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 5 |
Female Distance | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 47.7 |
Team validity | Valid female team | Valid female team | Valid female team | Valid female team | Valid female team | Valid female team | Valid mixed team |
Changes | Updated | Updated | Updated | ||||
Team Name | Wildhogs | Maltby Malteasers | Maltby Merrymakers | Maltby Maelstrom | Rother Valley Swallows 1 | Rother Valley Swallows 2 | Gin n Tonic |
Club | Handsworth Roadhogs | Maltby Running Club | Maltby Running Club | Maltby Running Club | Rother Valley Swallows | Rother Valley Swallows | Kimberworth Striders |
Members | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 2 |
Class | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed |
Stage1. | 1. Phil M (M) | 1. Gail Barber (F) | 1. Lisa Sprowell (F) | 1. Linda Foy (F) | 1. Mark Tordoff (M) | 1. Mark Arthur (M) | 1. Fiona Earl (F) |
Stage2. | 2. Nicky (F) | 2. Nick Stubley (M) | 2. Linda Ross (F) | 2. Caroline Boyd Southern (F) | 2. Stuart Lake (M) | 2. Paula Hughes (F) | 2. Colin Earl (M) |
Stage3. | 3. Kev (M) | 3. Sarah Attwood (F) | 3. Collean Barker (F) | 3. Tony Smalley (M) | 3. Natalie Harris (F) | 3. Lynsey Murray (F) | 3. Fiona Earl (F) |
Stage4. | 4. Cheryl (F) | 4. Mick Barber (M) | 4. Martin Knight (M) | 4. Sue Bass (F) | 4. Samuel Lake (M) | 4. Gill Freer (F) | 4. Colin Earl (M) |
Stage5. | 5. Catherine (F) | 5. Susan Southern (F) | 5. Christine Stimpson (F) | 5. Jackie Rhodes (F) | 5. Tracy Burge (F) | 5. Lindsey Simmons (F) | 5. Fiona Earl (F) |
Stage6. | 6. Phil C (M) | 6. Barbara Lowndes (F) | 6. Jo Matheson (F) | 6. Robin Wright (M) | 6. Paula French (F) | 6. Linda Breen (F) | 6. Colin Earl (M) |
Stage7. | 7. Andy (M) | 7. David Ellis (M) | 7. Dennis Learad (M) | 7. Paula Wright (F) | 7. Paul French (M) | 7. Karen Bentley (F) | 7. Fiona Earl (F) |
Stage8. | 8. Alex (M) | 8. Brian Lowndes (M) | 8. dave Sears (M) | 8. Sheryl Keeble (F) | 8. Samuel Lake (M) | 8. Beverly Lake (F) | 8. Colin Earl (M) |
Female stages | 3 | 4 | 5 | 6 | 3 | 7 | 4 |
Female Distance | 28.7 | 45 | 55.2 | 62.6 | 27.5 | 63.5 | 49.9 |
Team validity | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team |
Changes | Updated | Updated | Updated | Confirmed | |||
Team Name | Changing faces | Happy Feet | VHR Awesome | VHR Dudes | Red Rockets | Red Devils | Rotherham's Dads Army |
Club | Teammanvers | Teammanvers | Valley Hill Runners | Valley Hill Runners | Clowne Road Runners Club | Clowne Road Runners Club | Rotherham Harriers and AC |
Members | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 |
Class | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Mixed | Open |
Stage1. | 1. Shaun Fisher (M) | 1. Paul Maude (M) | 1. Rebecca Dodd (F) | 1. Gordon Pyrah (M) | 1. Jordan Street (M) | 1. Chris Lane (M) | 1. Carl Taylor (M) |
Stage2. | 2. Shaun Johnson (M) | 2. Tina Oakes (F) | 2. Kevin Randal (M) | 2. Wendy Duggan (F) | 2. Jackie Robson (F) | 2. Katy Taylor (F) | 2. David Wright (M) |
Stage3. | 3. Debra Coates (F) | 3. Chris Exton (M) | 3. James Bower (M) | 3. Leslie Evans (M) | 3. Nick Fowler (M) | 3. Nick Roberts (M) | 3. Malcolm Rhodes (M) |
Stage4. | 4. Angela Parkin (F) | 4. Fran Hooper (F) | 4. Judith Mallon (F) | 4. Suzanne Hague (F) | 4. David Hazelton (M) | 4. Gary Cadman (M) | 4. Malcolm Metcalfe (M) |
Stage5. | 5. Vicci Lomax (F) | 5. Barbara Hudson (F) | 5. David Steer (M) | 5. Luke Evans (M) | 5. Karen Shipman (F) | 5. Bridget Hemstock (F) | 5. 0 (0) |
Stage6. | 6. Sue Winstanley (F) | 6. Sean Rodgers (M) | 6. Deb Knowles (F) | 6. Rachael Cleary (F) | 6. Dan Harpham (M) | 6. Dan Keeling (M) | 6. Colin Bailey (M) |
Stage7. | 7. Thomas Lawcock (M) | 7. Diane Spencer (F) | 7. Lynn Walton (F) | 7. Maxine Gregory (F) | 7. Hannah Sharpe (F) | 7. Julie Keeling (F) | 7. John Massingham (M) |
Stage8. | 8. Louise Love (F) | 8. Maria Rodgers (F) | 8. Bernie Harding (F) | 8. Phil Harris (F) | 8. Malcom Ward (M) | 8. Steve Tebb (M) | 8. John Dutton (M) |
Female stages | 5 | 5 | 5 | 5 | 3 | 3 | 0 |
Female Distance | 42 | 45.1 | 49.7 | 42.4 | 30.6 | 30.6 | 0 |
Team validity | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Valid mixed team | Incomplete Team |
Changes | |||||||
Team Name | Manvers Dream Team | Kimberworth Striders Men | Groundhogs | Handsworth Hobblers | The Maltby 4 and friends | ||
Club | Teammanvers | Kimberworth Striders | Handsworth Roadhogs | Handsworth Roadhogs | Rotherham Harriers and AC | ||
Members | 8 | 8 | 7 | 8 | 7 | ||
Class | Open | Open | Open | Open | Open | ||
Stage1. | 1. Richard Price (M) | 1. Tom Hardman (M) | 1. Simon (M) | 1. Mick Waring (M) | 1. Damian worsdall (M) | ||
Stage2. | 2. Nikki Ellis (M) | 2. David Wood (M) | 2. John (M) | 2. Alex Gill (M) | 2. Steve marshall (M) | ||
Stage3. | 3. Neil Mower (M) | 3. Owen James (M) | 3. Mick (M) | 3. Christian Hopkins (M) | 3. Ian whyman (M) | ||
Stage4. | 4. Steve Kaye (M) | 4. Chris Lilley (M) | 4. Joe (M) | 4. Ian Wade (M) | 4. Martyn whyman (M) | ||
Stage5. | 5. Neil Chipchase (M) | 5. Lee Weatherall (M) | 5. Simon (M) | 5. John Waller (M) | 5. Simon holt (M) | ||
Stage6. | 6. Greg Burton (M) | 6. Mike Thomas (M) | 6. chris (M) | 6. Jim Tracey (M) | 6. Chris griffiths (M) | ||
Stage7. | 7. Adam Lee (M) | 7. Chris Cotton (M) | 7. Anton (M) | 7. Tony Weightman (M) | 7. Steve Marshall (M) | ||
Stage8. | 8. Stewart Thorp (M) | 8. Scott Collinson (M) | 8. alan (M) | 8. Paul Durant (M) | 8. Ian whynan (M) | ||
Female stages | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Female Distance | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Team validity | Open team | Open team | Open team | Open team | Open team | ||
Changes | non-starters |
Note: Where a team member is given as 0 (0), no-one was entered
to run the particular stage
Female distance and hence Team validity cannot then be calculated accurately
Open teams are sometimes mistakenly listed as M or Men's teams; they can be mixed male and female, but do not meet the eligibility for the Mixed category