Round Rotherham15 Oct 2011

Individual Start List as processed on 11 Oct 2011

343 individual entries

Relay teams 17 entered so far

Confirmation may be delayed (we have to take holidays ourselves) but if your payment has been received, you are 'in'.  At worst, things can be sorted out on the day.  It can take some time for postal entries to be processed and forwarded to be displayed here. 

Note: race numbers will be issued on the day.  The entry number refers to the computer record

Entries are sorted alphabetically by surname for each start time (sequence on list at registration).  Location is given in case you want to try to make joint travel arrangements.  If you want to be put in contact with someone on the list, contact me to mediate an e-mail introduction (if we have the e-mail address).   Entries are (normally) sorted alphabetically by surname for each start time (sequence on list at registration).

This list is to be read in conjunction with the original list (if link is broken, go to RHAC main page and follow links to Round Rotherham) but with the addition of number of completions, and your name as used in the archive. If you appear on this list but not the RHAC list, you probably have not paid, and yo0ur entry is provisional.  Please remedy the situation.

This list will be used for the results stored in the archive, which will be compiled as soon as possible after the event. The Entry Number may be different from that in other lists. A number of people appear twice (or more) on the start list. If you name does appear twice, different duplicate entries may have been removed by different processors of the lists.  

The number of completions in the list is based on our records; I think some people have put the number of starts rather than the number of finishes.  Please contact me, Henry Marston, with any queries about the list below, e.g. if you think the number of completions is wrong, or if I have mistaken you for someone else of the same or similar name.   For dopplegangers, an identifying abbreviated tag, in brackets, is added after the archive name.  This tag remains permanently in the archive.list   They are usually generated from the town given in the address.

Certain names will be corrected later - e.g. where there is a capital letter in the middle, as in McKnight

Help Zone

questions to date

141 at 6 am - 202 at 7am
(if no start time is quoted, 6 am is assumed to simplify the registration process)
Start times on the previous list may have been incorrect - I hope they are correct now

Already, 3 more entries have been received. 

WebList
Entry No  Start Name m/f Club Name Town Finishes
1055 6:00 Michael Abbott M Ldwa - The Irregulars Leeds 3
1174 6:00 Steve Allen M Ilford Ac Southend-On-Sea 1
977 6:00 Mandy Andrews F Holme Pierrepont Running Club Nottingham 1
978 6:00 Peter Andrews M Holme Pierrepont Running Club Nottingham 0
1145 6:00 John Astbury M   South Normanton 0
1082 6:00 Joe Avery M Tra Welwyn Garden City 0
1001 6:00 Pam Baird F Ldwa South Manchester Macclesfield 4
878 6:00 Emma Baker F Hunters Bog Trotters Edinburgh 2
911 6:00 Malcolm Baker M   Aylesbury 1
1147 6:00 Hague Ben M   Rotherham 0
1181 6:00 Brian Benner M   Huddersfield 0
952 6:00 Richard Boardman M Chiltern Harr. Chalfont St Giles 2
1191 6:00 Jenny Bonham F   Colburn 0
949 6:00 Ruth Bowles F Ldwa Dunstable 0
815 6:00 Andrew Bradley M   York 1
829 6:00 Barry Bray M Ldwa Canterbury 0
897 6:00 Simon Broughton M LDWA - E. Yorks Hull 1
881 6:00 Luis Broz M   Eastbourne 6
1074 6:00 Jerym Brunton M Ranelagh Harriers London 2
907 6:00 Kirstan Butler F Wakefield Triathlon Club Leeds 0
1060 6:00 Brian Campbell M Ldwa - The Irregulars Shipley 0
1088 6:00 Martyn Candy M Peel Road Runners Atherstone 2
804 6:00 Andreas Carlsen M   Copenhagen N 0
957 6:00 Jim Catchpole M LDWA Essex Herts Chertsey 2
1178 6:00 Rebecca Chesmore F   Leeds 2
1053 6:00 John Clarke (Essex) M Springfield Striders Braintree 1
1054 6:00 Sue Clarke F Springfield Striders Braintree 0
954 6:00 Michael Clayton M   Birmingham 4
1134 6:00 Nigel Coates (GtA) M LDWA - Cleveland Middlesbrough 4
886 6:00 Steve Coey M Red Rose RR Blackburn 1
1048 6:00 Jacqueline Cooper F     1
1039 6:00 Mark Cottam M Holme Pierrepont Rc Burton On Trent 3
980 6:00 Simon Cox M   Sheffield 0
1167 6:00 Sue Crossland F Scunthorpe Nr Scunthorpe 1
1019 6:00 Elaine Dee F LDWA - E. Yorks Patrington 3
1043 6:00 Kathryn Dee F   Hull 0
1135 6:00 David Michael Evans M   Sutton Coldfield 0
981 6:00 Justin Eveleigh M   Rugby 0
1027 6:00 Leslie Findley M   Potters Bar 0
904 6:00 Mark Finlay M   Sheffield 0
1002 6:00 Tony Ford M Ldwa South Manchester Macclesfield 1
1025 6:00 John Forsyth M Skyrac Ilkley 1
1125 6:00 Jim Fulton M Dark Peak Sheffield 10
1103 6:00 Andrew Gilbertson M   Northampton 2
799 6:00 John Goodson M Barton And District Barton On Humber 0
1102 6:00 Jill Green F
 
Sandown 5
872 6:00 Jackson Griffith M Road Runners Club Epping 0
953 6:00 Terry Griffiths M LDWA - Vermuyden Rotherham 21
961 6:00 Jane Guest F LDWA - E. Yorks Hull 3
1205 6:00 Alicia Hague F   Rotherham 0
998 6:00 Iain Haigh M Ldwa Skipton 0
942 6:00 Anthony Hammond M Peel Road Runners Sutton Coldfield 2
836 6:00 Francesca Hartwell F Rossendale Harriers Rossendale 0
947 6:00 Brian Harwood M Ldwa Bedford 10
913 6:00 Brian Hastings M   Chester 0
1087 6:00 Mark Haynes M Ldwa East Grinstead 0
1193 6:00 Ian Hetherington M Rotherham H & AC Rotherham 2
1123 6:00 Edwina Hill F Glossop Glossop 2
1186 6:00 Ian Hill M Bingley Bingley 1
1000 6:00 Jan Hill F
 
Bingley 1
1139 6:00 Sarah Hinchliffe F   Bury St Edmunds 0
966 6:00 Roy Hodgkinson M LDWA King's Lynn 0
873 6:00 Robert Holt M   Belfast 1
1158 6:00 David Hood M     0
1160 6:00 Michael Hood M     0
1155 6:00 Chris Hopkinson M   Stonebroom 3
800 6:00 Mark Horry M Killamarsh Kestrels Sheffield 0
965 6:00 Marla Howard-Cutts F Southwell Rc Carlton 9
1104 6:00 Gillian Howe F   Daventry 2
991 6:00 George Hughes M   Barnsley 0
990 6:00 John Hughes M LDWA - Vermuyden Barnsley 11
1194 6:00 Ian Hull M   Keighley 0
811 6:00 Stephen Ismay M
 
Olney 0
1056 6:00 Mark Kemp M Valley Hill Runners Sheffield 0
824 6:00 Emma Key F Stone Master Marathoners Stafford 0
967 6:00 Russell Kirby M   Brigg 0
1081 6:00 Nuala Laird F Ldwa Bayford 0
941 6:00 Rebecca Lawrence F Peel Road Runners Sutton Coldfield 2
973 6:00 Brian Layton M Tring Running Club Aylesbury, 0
1138 6:00 Roger Lloyd M Mercia Church Stretton 0
1057 6:00 Judith Mallon F Valley Hill Runners Barnsley 0
1052 6:00 Sue Manley M   Skipton 0
859 6:00 Kevin Marshall M Ilford Ac Bury St Edmunds 9
1202 6:00 Beryl-Anne Massey F   Bishop Auckland 0
999 6:00 Jane Matthews F Southwell R.C Epperstone 7
970 6:00 Raymond Matthews M Maltby Running Club Maltby 5
1179 6:00 James Mchugh M Merseyside Ldwa Birkenhead 0
946 6:00 Sam Meadows M
 
Doncaster 1
974 6:00 Sharon Meadows F Ilkley Harriers Ilkley 3
1077 6:00 Andrew Miles M   Winchester 0
1170 6:00 Thomas Milford M   Honington 0
1069 6:00 Katherine Moggach F   Portsmouth 0
1035 6:00 David Motloch M Ldwa Vermuyden Mexborough 2
1192 6:00 Anthony Nettleship M   Rotherham 0
1128 6:00 Jeremy Nottingham M   Wakefield, West Yorks 3
912 6:00 Philippa O'Callaghan F   Chester 0
1036 6:00 Mo Overfield M   Rotherham 0
843 6:00 David Oxley M   Horncastle 9
1071 6:00 Mark Palmer M   Guisborough 0
968 6:00 Stuart Parker M   Market Rasen 0
993 6:00 Amanda Parnaby F Ilkley Harriers Leeds 4
854 6:00 Martin Payne M Dark Peak Fell Runners Sheffield 3
830 6:00 Roger Petherbridge M Ldwa Watford 0
863 6:00 David Quinn M Ldwa Tamworth 0
927 6:00 Maria Ann Rafferty F   Peterlee 0
1200 6:00 Michael J Rice M   Totton 1
850 6:00 Sam Robson M   St Ives 0
862 6:00 Raymond James Rogers M Peel Road Runners Tamworth 0
1154 6:00 Chris Sanders M LDWA - Staffs Stafford 20
920 6:00 Ian Scott M   Cleveland 2
860 6:00 Sandra Scott F Helm Hill Runners Kendal 1
861 6:00 Stephen Scott M   Kendal 0
1195 6:00 Mark Andrew Shaw M   Normanton 1
868 6:00 Rick Skerrow M   Sheffield 0
1065 6:00 Helena Skinn F Valley Hill Runners Rotherham 0
893 6:00 Paul Sorensen M Trail Runners Association Cheltenham 10
1218 6:00 Adam Stancey M Manvers Staff Not Shown 0
1008 6:00 Paul Stead M Northbrook Ac Solihull 1
1216 6:00 Andrea Stimson F   Sheffield 1
1061 6:00 Bev Tarry F Sidmouthrunningclub Sidmouth 0
1166 6:00 Nick Taylor M Scunthorpe & District AC Messingham 1
839 6:00 Chris Tetlow M   Oldham 0
1015 6:00 Glen Thompson M   Consett 2
1067 6:00 Mark Thompson M Saltwell Harriers Gateshead 2
1169 6:00 Paul Tipper M   Wakefield 0
1017 6:00 Peter Charles Tristram M Ldwa Bury 0
1117 6:00 Elizabeth Tunna F   Ellesmere Port 1
910 6:00 John Turner M LDWA York 1
1075 6:00 Roy Turner M Ldwa Huddersfield 0
1073 6:00 Chris Walford M   Cambridge 0
950 6:00 Katy Warren F Reading Joggers Woodcote 0
1063 6:00 Andrew West M LDWA - Anytime/where Doncaster 21
1105 6:00 Liz Westby F Valley Hill Sheffield 0
1120 6:00 Andy Weston M   St. Albans 0
1152 6:00 Tammy Whatley F   Rotherham 0
921 6:00 Cyril Williams M LDWA - Merseystride Chester 0
944 6:00 Paul Williams M   Rotherham 1
992 6:00 Talbot Williams M Brit & Dutch Walking F'ship Rotherham 3
856 6:00 Marcus Wilson
 
  Rotherham 0
971 6:00 Helen Woodburn-Moran F Kimberworth Striders Rotherham 0
1219 6:00 Shaun Woodward M Manvers Staff Not Shown 0
930 7:00 Rick Ansell M Tring Rc Berkhamsted 0
1198 7:00 Clare Apps F Quakers Darlington 0
826 7:00 Tim Atkin M Dark Peak FR Sheffield 0
1059 7:00 Carl Baker M Peel Road Runners Tamworth 0
988 7:00 Martin Beale M   Bristol 1
1076 7:00 Simon Bennett M   Clitheroe 0
823 7:00 Gary Benson M Rotherham Harriers Bedford 2
975 7:00 Ian Bishop M Royton Road Runners Oldham 3
900 7:00 Mark Bissell M Eden Runners Liverpool 0
816 7:00 Alan Bolton M Rotherham Harriers Rotherham 2
1100 7:00 Kerry Booth M Rotherham Harriers & Ac Sheffield 20
1034 7:00 Sarah Booth F   Harrogate 2
985 7:00 Jonathan Boxshall M   Whitley Bay 0
1127 7:00 David Bradley M Blyth Running Club Bedlington 1
1164 7:00 Julian Brown M Macclesfield Harriers Leek 11
1080 7:00 Andy Bruce M Tri London Watford 0
875 7:00 David Bruno M   London 0
934 7:00 Jason Bulley M Sandbach Striders Sandbach 0
1182 7:00 Richard Bunting M   Sheffield 0
996 7:00 Rick Clark M   Stockport 0
972 7:00 Graham Clifford M   Reading 0
1023 7:00 Andy Clow M Ldwa Rotherham 0
960 7:00 Nigel Coates (Bolton) M   Bolton 0
1122 7:00 Guy Codling M   Wilmslow 0
1037 7:00 Ian Coldicott M Skipton Ac Skipton 2
840 7:00 Andy Cole M   Chester 2
1014 7:00 Max Cole M   Rawtenstall 0
818 7:00 Rory Coleman M 100 Marathon Club Breaston 7
1199 7:00 Ben Collard M   Darlington 0
1038 7:00 Shirley Colquhoun F Tadcaster Harriers Tadcaster 4
1047 7:00 Mick Cooper M
 

 
0
903 7:00 Gabby Corry F Ealing Southall & Middx London 0
983 7:00 Stephen Cotterill M   Stoke On Trent 0
895 7:00 Chris Cotton M Kimberworth Striders Rotherham 1
1106 7:00 Andrew Coulthurst M Pink & Blacks Bristol 1
928 7:00 David Cremins M North East Marathon Club Knaresborough 0
819 7:00 David Cressey M Totley Athletics Club Sheffield 0
852 7:00 Gregory Crowley M Dark Peak FR Matlock 2
865 7:00 Bill Crowther M Barracuda Triathlon Club Cottingham 0
848 7:00 Robert Crussell M   Aylesbury 0
801 7:00 John Cunnane M Islwyn Running Club Pontypridd 13
1141 7:00 Kevin Cunningham M   York 0
890 7:00 Simon Darmody M   Cambridge 0
1097 7:00 Alan Davies M   Manchester 1
901 7:00 Martin Dietrich M North York Moors Ac Great Ayton 4
979 7:00 Mike Dobson-Hornett M Tickhill R & Ac Doncaster 0
1058 7:00 Nigel Dorman M Handsworth Road Hogs Sheffield 1
882 7:00 Kevin Doyle M Kimberworth Striders Rotherham 3
914 7:00 David Egan (Ttly) M Totley AC Sheffield 9
847 7:00 Paul Elliott M Dark Peak Fell Runners Sheffield 0
853 7:00 James Elson M 100 Marathon Club St Albans 0
1136 7:00 Paul Fauset M Dark Peak Fell Runners Sheffield 0
1007 7:00 Michael Firmstone M   Reading 0
1215 7:00 Andrew Fletcher M   Knutsford 2
1030 7:00 Anthony Flintoft M   Sheffield 0
984 7:00 Carl Gair M   Bedlington 0
1020 7:00 Ian Gall M Valley Hill Runners Sheffield 0
1032 7:00 Paul Gardiner M   Hurworth 2
808 7:00 Gerry Garland M   Bicester 1
810 7:00 Steve Garlick M Vocalink Running Club York 5
1083 7:00 Martyn Gaynor M Kimberworth Striders Rotherham 15
1098 7:00 Anthony Gerundini M Lincoln Tri / Tritalk.Co.Uk Lincoln 3
915 7:00 Deborah Gowans F Accrington Road Runners Sabden 0
1041 7:00 Darren Graham M Todmorden Harriers Halifax 1
879 7:00 Anne Green F   Chesterfield 3
814 7:00 Simon Green M Dark Peak Fell Runners Sheffield 0
812 7:00 Simon Gregory M Killamarsh Kestrels Sheffield 1
1130 7:00 Philip Haigh M Maltby R.C Rotherham 11
1124 7:00 Richard Hakes M Dark Peak Fell Runners Sheffield 0
1050 7:00 Anthony Hall M Trawden Ac Colne 0
1033 7:00 Robert Hall-McNair M Hinckley Rc Hinckley 1
825 7:00 Nick Ham M Stockport Harr. Stockport 5
1003 7:00 David Hardy M   Nottingham 0
964 7:00 Chris Hare M   Leeds 3
855 7:00 William Harris M Shrpshire Shufflers Ellesmere 1
1131 7:00 Barry Harrison M Trail Runners Assoc. Kingston Upon Thames 14
951 7:00 Keith Haywood M F.R.A. Near Thwing 1
939 7:00 Graham Henry M Portobello Selkirk 5
906 7:00 Rachel Hill F   Settle 0
945 7:00 Fraser Hirst M   Sheffield 1
874 7:00 Ian Hodge M Vegan Runners Warrington 2
1049 7:00 Geoff Holburt M LDWA Bolton 3
919 7:00 Sandra Hopkins F Vegan Runners Portsmouth 0
1026 7:00 Kevin Hoult M Stadium Runners Huddersfield 0
1090 7:00 Richard Howcroft M Rotherham Harriers Rotherham 0
922 7:00 Phillip Howells M Tewkesbury AC Ledbury 1
1070 7:00 Martin Huddleston M Stadium Runners Huddersfield 0
885 7:00 Chris Hume M Road Runners Club Bristol 7
884 7:00 Shirley Hume F Road Runners Club Bristol 10
813 7:00 David Hurst M Dark Peak Fell Runners Sheffield 2
1208 7:00 Andrew James M Newbury Athletics Club Hungerford 0
929 7:00 Bernard Jarvis M Holme Pierrepont Rc Nottingham 0
1078 7:00 Mark Jefford M Road Runners Club London 0
871 7:00 David Jelley M Ripon Runners Club Ripon 0
1142 7:00 Mike Jones M   Dover 0
976 7:00 Philip Jones M Baildon Runners Baildon 0
821 7:00 Gary Kennedy M Handsworth Sheffield 1
827 7:00 Peter Kenny M Dark Peak Fr Sheffield 0
898 7:00 Adrian Kilcommons M   Gunnislake 0
1113 7:00 John Kirk M Rotherham H & AC Rotherham 2
831 7:00 Jimmy Kirkby M   Oakham 0
834 7:00 Simon Kirkby M Bolton Bolton 0
891 7:00 Judith Kleine Holthaus F   London 0
1140 7:00 Lee Knight M   Andover 0
883 7:00 Robert Lawcock M
 
Castelford West 2
857 7:00 Alastair Lawson M Steel City Striders Sheffield 1
935 7:00 Cat Lawson F Rossendale Harr. Rossendale 1
896 7:00 Kevin Linehan M Highgate Harriers London 0
802 7:00 Catherine Litherland F Macclesfield Harriers Stalybridge 2
803 7:00 Ross Litherland M Macclesfield Harriers Stalybridge 1
1220 7:00 Tim Lloyd M   Chester 0
1184 7:00 Don Longley M Totley A.C. Dronfield 4
908 7:00 Robert Lovegrove M Trail Runners Assoc. Atherstone 3
1121 7:00 Alan Lucker M Bowland Fell Runners Lancaster 0
1222 7:00 Řyvind Lund M Raumar Orientering Oslo 0
925 7:00 Jim Mann M Durham Fell Runners Bowes 0
805 7:00 Henry Marston M Rotherham Harriers & Ac Rotherham 21
1212 7:00 Adrian Martin M Esk Valley Fell Club Great Ayton 0
940 7:00 Michael Mattison M Kippax Harr. Castleford 2
1210 7:00 Michael Mccabe M Newburgh Nomads Burscough 0
1011 7:00 Sean McCartney M Ampthill & Flitwick RC Derby 2
943 7:00 Colm McCoy M Lincoln Wellington Horncastle 6
1114 7:00 Bill McDonnell M Capenhurst Rc Moreton 0
969 7:00 Steve Mee M Delamere Spartans Frodsham 0
1143 7:00 Joanna Miles F Macclesfield Harr. Leek 6
807 7:00 Callum Moore M   Hendon 0
1091 7:00 Adele Morris F Rotherham H & AC Rotherham 2
955 7:00 Henry Morris M   Harrogate 1
899 7:00 Victoria Mousley F Accrington Road Runners Accrington 0
880 7:00 Paul Mulholland M   Rugby 3
858 7:00 Patrick Mullen M   Saltburn 0
838 7:00 Adrian Murray-Walker M Annan & District Ac Annan 0
924 7:00 Philip Musson M LDWA - Yorks Coast East Yorks 10
869 7:00 Karen Nash F Preston Harriers Preston 1
1099 7:00 Mike Newbitt M Fairwands Valley Spartans Stevenage 2
948 7:00 David Nicholls M Chapel Allerton Runners Leeds 0
1119 7:00 Jim Noone M North Derbyshire Running Club Chesterfield 0
1021 7:00 Andy Norman M   Pudsey 1
1062 7:00 Nina Othen F   Oxford 0
851 7:00 Dave Ottewell M   Ashbourne 0
923 7:00 John Owen M
 
Stourbridge 1
1221 7:00 Dominika Papadimitriou F   Leeds 0
1079 7:00 Ben Paviour M   York 1
887 7:00 Chris Peach M Roadhoggs Leic AC Lutterworth 1
1012 7:00 Rui Pedras M   Lisbon 0
1172 7:00 Kevin Perry M   Belper 0
1013 7:00 Steve Platt M Tra London 1
842 7:00 David Pryce M  
 
0
1010 7:00 Nick Reed M   Glossop 0
962 7:00 Shane Rice M   Ripley 0
806 7:00 Andy Robinson M Helsby Rc Northwich 0
1042 7:00 Clive Robinson M Peel Road Runners Tamworth 0
1156 7:00 Eleanor Robinson F Ripley Running Club Alfreton 2
956 7:00 Jim Rogers M
 
Hull 1
837 7:00 Marie Rolli F Rossendale Rossendale 0
1024 7:00 Pat Rooney M Kimberworth Striders Rotherham 8
1129 7:00 Richard Ruston M   Goole 1
1165 7:00 Ivan Sadlier M   Enniskillen 2
1084 7:00 Jai Saxelby M   Sheffield 1
1132 7:00 Carl Saxton M   Doncaster 0
822 7:00 Garry Scott M   Sunderland 1
936 7:00 Martin Scott M   London 0
932 7:00 Richard Scroop M Mercia Fell Runners Wolverhampton 2
1085 7:00 Neil Shaw M Rotherham Harriers Rotherham 0
1180 7:00 David Shepherd M Totley AC Dronfield 11
1018 7:00 Hannah Shields F City Of Derry Spartans Derry 1
894 7:00 Dan Shrimpton M   Sheffield 0
1066 7:00 Helen Skelton F Mercia Fell Runners Newport 0
1204 7:00 Steve Smedley M   Belper 0
835 7:00 Nick Smith M   Sheffield 0
997 7:00 Jonathan Steele M Tadcaster Harriers Tadcaster 0
963 7:00 Gavin Stewart M Fell Runners Association Pickering 2
905 7:00 Michael Stiff M Wigston Phoenix Rc Leicester 0
1009 7:00 Peter Stobbs M Trawden Ac Colne 0
1022 7:00 Beverley Sutton F Valley Hill Runners Sheffield 1
888 7:00 Christopher Swift M   Worksop 0
933 7:00 Ian Symington M Macclesfield Harriers Manchester 1
849 7:00 Roger Taylor M Stone Master Marathoners Stone 1
870 7:00 Paul Thompson M Grimsby Tri Cleethorpes 1
892 7:00 Richard Thorpe M   Barnsley 0
1118 7:00 Paul Tranter M Rspb Staff Association Rc Otley 1
1031 7:00 Owen Turnbull M Sedgefield Harriers Darlington 0
889 7:00 Deborah Turner F   London 0
1185 7:00 Kenny Turner M Dark Peak Fell Runners Sheffield 3
1177 7:00 Kevin Uzzell M Stone Master Marathoners Stone 12
926 7:00 John Vernon M Dark Peak Fell Runners Sheffield 6
1086 7:00 Simon Walker M   Sheffield 0
938 7:00 Stephen Walker (Lndn) M   Islington 1
1211 7:00 Kieran Walshe M Lymm Runners Lymm 2
1089 7:00 Bill Watson M Haddington East Lothian Pacemakers Edinburgh 7
828 7:00 Paul Weinreich M   London 0
931 7:00 Richard Weremiuk M
 
Newcastle-under-Lyme 1
1040 7:00 Dawn Westrum F   High Birstwith 1
1213 7:00 Kendra White F Esk Valley Fell Club Great Ayton 5
1157 7:00 Paul White M Killamarsh Kestrels Sheffield 1
1214 7:00 Josh Whiteley M Stainland Lions Halifax 0
1201 7:00 Joshua Whiteley M Stainland Lions Halifax 0
902 7:00 Edward Whittle M Scarborough Ac Scarbrough 0
1072 7:00 Stephen Woulds M   Leeds 0
1029 7:00 Jenny Wyles F Chorley Harriers Chorley 2
1028 7:00 Ken Wyles M Chorley Harriers Chorley 1
1004 7:00 Kinga Zakrzewska F   Wrocław 0

 

If you have any queries/about the Archive and related enquiries: Henry Marston

Take me to the RRR entry page, RRR Page, Trail Page or Henry's Home Page
 Note: any people who advise us that they will not be able to take part remain on this list to be archived as dsn's

Please check Club name, which is used for the team competition. No club, no team
For LDWA, teams are based on groups (e.g.) LDWA - Variety.
LDWA as a whole does not count in the team competition

Relay Teams
RHAC ex-snails Mixed
Women In Black (RHAC) Female
Arifs Ageless Open
Clowne RR Open
Something Old-Something New Mixed
Kimberworth Striders Female
Kimberworth Striders (A Team) Open
Kimberworth Striders (B Team) Open
Team Kestrel Open
Kimberworth Striders Mixed

 

Relay teams (17 to date are listed on the RHAC website - to be updated)

Team Name RHAC ex-snails Women In Black (RHAC) Arifs Ageless Clowne RR Something Old-Something New
Members 8 8 ? 8 8
Class Mixed? Female Open Open Mixed
Stage1.  1. John Spencer () 1. Nina Hague (F) 1. to be confirmed () 1. Ged Naylor () 1. Jen Horan (F)
Stage2.  2. Emma Packham (F) 2. Gill Taylor (F) 2. to be confirmed () 2. Paul Sadler () 2. Wendy Whitaker (F)
Stage3.  3. Kevin Thomas () 3. Joanne Ridgeway (F) 3. to be confirmed () 3. Simon Sleney () 3. Greg Pacey ()
Stage4.  4. Neil Mason () 4. Michelle Monteiro (F) 4. to be confirmed () 4. Andrew Ward () 4. Pat Beighton ()
Stage5.  5. Emma Freestone (F) 5. Philippa James (F) 5. to be confirmed () 5. Steve Battle () 5. Zoe (F)
Stage6.  6. Christine Mullarkey (F) 6. Sharon Burton (F) 6. to be confirmed () 6. Andrew Badley () 6. Brenda King (F)
Stage7.  7. Simon Ensor () 7. Gillian Neal (F) 7. to be confirmed () 7. Dan Keeling () 7. Sash Gallagher ()
Stage8.  8. G.Spencer (F) 8. Olivia Neal (F) 8. to be confirmed () 8. Dave Keeling () 8. Janet Dutton (F)
Female Distance 31.0 81.1 0 0 48.4

 

Team Name Kimberworth Striders Kimberworth Striders
(A Team)
Kimberworth Striders
(B Team)
Team Kestrel Kimberworth Striders
Members 8 8 8 4 8
Class Female Open Open Open Mixed?
Stage1.  1. Claire Spencer (F) 1. Liam Rooney () 1. Paul Greenwood () 1. Steve Crownshaw () 1. Helen Cutmore (F)
Stage2.  2. Samantha James (F) 2. Dan Birkinshaw () 2. Mark Bullock () 2. Les Crownshaw () 2. John McDermott ()
Stage3.  3. Lindsy Gray (F) 3. Simon Hopkins () 3. Craige Spencer () 3. Richard Drury () 3. Lee Weatherall ()
Stage4.  4. Carla Wragg (F) 4. Zak Mellard () 4. Steve Lowndes () 4. Les Crownshaw () 4. Sam Weatherall (F)
Stage5.  5. Helen Wade (F) 5. James Smith () 5. Dave Stern () 5. Richard Drury () 5. Ken Chapman ()
Stage6.  6. Adelle Booth (F) 6. Phil Martin () 6. Michael Jackson () 6. Steve Crownshaw () 6. Tom Burns ()
Stage7.  7. Kaye Mann (F) 7. Chris Cotton () 7. Mark Gomersall () 7. Les Cownshaw () 7. Ian Richardson ()
Stage8.  8. Claire Chapman (F) 8. Steve Phillips () 8. Mark Utley () 8. Richard Drury () 8. Mary Chapman (F)
Female Distance 81.1 0 0 0 31.4

Gender was not specified on the entry form, but needs to be specified for Mixed teams in particular to check validity. For Mixed teams, female distance run is based on stated names.  It was assumed all members of Female teams are ladies.

Validity of teams indicated as Mixed? to be verified
Mixed team : 4 or more stages run by ladies.  Concession: 2 or 3 stages can be run by ladies provided that at least one third of the distance, i.e. total distance of at least 27 km to be run by ladies.  With 3 ladies stages, options that allow a lady to run the Glory stage 8 include (a) ladies run Stage 1 plus another or (b) ladies run Stage 3 plus 2 others, but not both 6 and 8.  Or two ladies can run stage 1 and one of  2, 3 or 7.  There are more options if a man runs the Glory leg.

Note: RELAY race numbers will be issued in advance (for circulation to team members) or by arrangement can be issued on the day (especially for teams of two)
Take me to the RRR entry page, RRR Page, Trail Page or Henry's Home Page