Individual 15 Oct 2011

Back to RRR page

Back to Results Summary page

(or use BACK on browser to leave)

 These results are updates relative to the printed version, with updated historical record .

Retirement information is at the end

Veteran status: Position is given in each age class, open or female, for 10 year open-ended age groups.
i.e. an o50 can beat an o40 but not an o60
a lady can beat a man

Age groups are based on information I have; if no age information, you are assumed to be Open non-veteran.  In particular I am missing information for the following (race number, name): 145 Don Wells, 175 Brian Gergory, 352 David Gillian, and of course the unknown participant who had number 470 and retired part way round (i.e., you can't find your name in the list but you took part)  Please confirm your details: name spelling, club (if any), DOB, location (town/city/county), previous (approx) number of completions of RRR, UKatletics number (if attached)
Please email me with any additional information, age class corrections or if you dispute the number of completions to  Henry Marston

Individual

Saturday, 15th October, 2011    

 

       
Pos'n. Name Club m/f Overall Overall  Lady Finishes Veteran
          Pace     Status
        h:min:s min/km      
1 Ian Symington Macclesfield Harriers M 6:47:14 5:01   2  
2 Ian Bishop Royton Road Runners M 6:50:04 5:03   4 o40:1
3 Kevin Doyle Kimberworth Striders M 6:53:05 5:05   4  
4 Martin Beale   M 7:14:48 5:22   2 o40:2
5 Dan Shrimpton   M 7:17:49 5:24   1  
6 Jim Rogers   M 7:30:24 5:33   2 o40:3
7 Kevin Perry   M 7:33:05 5:35   1  
8 Andrew James Newbury Athletics Club M 7:33:59 5:36   1  
9 David Jelley Ripon Runners Club M 7:34:25 5:36   1 o50:1
10 Alan Lucker Bowland Fell Runners M 7:35:43 5:37   1  
11 Simon Walker   M 7:36:08 5:37   1  
12 Bill Watson Haddington East Lothian M 7:37:26 5:38   8 o40:5
13 Robert Hall-McNair Hinckley Rc M 7:39:56 5:40   2 o40:6
14 Ben Paviour   M 7:54:43 5:51   2  
15 Jim Mann Durham Fell Runners M 8:00:03 5:55   1  
16 Helen Skelton Mercia Fell Runners F 8:00:10 5:55 1 1  
17 Martin Dietrich North York Moors Ac M 8:02:44 5:57   5 o50:2
18 Geoff Holburt LDWA M 8:05:15 5:59   4 o50:3
19 Kevin Hoult Stadium Runners M 8:05:15 5:59   1  
20 Roger Taylor Stone Master Marathoners M 8:10:51 6:03   2  
21 Andrew Fletcher   M 8:16:43 6:07   3 o40:9
22 Colm McCoy Lincoln Wellington M 8:16:47 6:07   7 o40:10
23 Graham Henry  Portobello M 8:19:41 6:10   6 o40:11
24 Řyvind Lund Raumar Orientering M 8:25:21 6:14   1  
25 Victoria Mousley Accrington Road Runners F 8:25:30 6:14 2 1  
26 Simon Cox   M 8:25:34 6:14   1 o40:12
27 Ross Litherland  Macclesfield Harriers M 8:27:10 6:15   2  
= Andreas Carlsen   M 8:27:10 6:15   1  
29 Richard Ruston   M 8:27:43 6:16   2 o40:13
30 Karen Nash Preston Harriers F 8:30:51 6:18 3 2 F50:1
31 Rachel Hill   F 8:31:32 6:18 4= 1 F40:2
= Cat Lawson Rossendale Harr. F 8:31:32 6:18 4= 2  
= Martin Huddleston Stadium Runners M 8:31:32 6:18   1 o40:15
34 Shane Rice   M 8:32:07 6:19   1  
35 Fraser Hirst   M 8:37:39 6:23   2 o40:17
36 William Harris Shropshire Shufflers M 8:37:45 6:23   2 o40:18
37 David Pryce   M 8:38:47 6:24   1  
38 Gregory Crowley Dark Peak FR M 8:40:01 6:25   3 o40:19
39 Pat Rooney Kimberworth Striders M 8:46:25 6:29   9 o50:5
40 Darren Graham Todmorden Harriers M 8:49:28 6:32   2 o40:21
41 Richard Howcroft Rotherham Harriers M 8:51:56 6:34   1 o40:22
= Richard Thorpe   M 8:51:56 6:34   1 o40:22
= Lee Knight   M 8:51:56 6:34   1  
44 Garry Scott   M 8:54:34 6:35   2  
45 Ivan Sadlier   M 8:55:26 6:36   3 o40:24
= Hannah Shields City Of Derry Spartans F 8:55:26 6:36 6 2 F40:3
47 Julian Brown Macclesfield Harriers M 8:57:27 6:38   12 o40:26
= Paul White Killamarsh Kestrels M 8:57:27 6:38   2 o40:26
49 Alastair Lawson Steel City Striders M 8:57:38 6:38   2 o40:28
50 Andy Cole   M 8:59:08 6:39   3 o60:1
51 Robert Lawcock   M 9:06:59 6:45   3 o50:7
= Michael Mattison Kippax Harr. M 9:06:59 6:45   3 o40:30
53 Andrew Coulthurst Pink & Blacks M 9:13:30 6:50   2  
54 Josh Whiteley Stainland Lions M 9:13:43 6:50   1  
= David Cremins North East Marathon Club M 9:13:43 6:50   1 o40:32
56 Nick Ham Stockport Harr. M 9:14:20 6:50   6 o40:33
57 Ian Coldicott Skipton Ac M 9:15:19 6:51   3 o40:34
58 Gary Groves Kimberworth Striders M 9:15:29 6:51   3 o50:8
59 Jonathan Steele Tadcaster Harriers M 9:20:00 6:54   1  
60 Beverley Sutton Valley Hill Runners F 9:20:16 6:55 7 2 F40:4
61 David Gillian Abbey Runners  M 9:25:19 6:58   1  
= Ian Gall Valley Hill Runners M 9:25:19 6:58   1 o40:37
= Kevin Linehan Highgate Harriers M 9:25:19 6:58   1 o50:9
= Simon Gregory Killamarsh Kestrels M 9:25:19 6:58   2  
65 Emma Baker Hunters Bog Trotters F 9:26:10 6:59 8 3 F40:5
66 Carl Baker Peel Road Runners M 9:26:24 6:59   1 o40:40
= Clive Robinson Peel Road Runners M 9:26:24 6:59   1 o50:10
68 John Owen   M 9:32:43 7:04   2 o50:11
69 Paul Fauset Dark Peak Fell Runners M 9:35:35 7:06   1  
= Andrea Stimson   F 9:35:35 7:06 9 2 F40:6
71 Steve Smedley   M 9:37:19 7:07   1 o40:44
72 Robert Lovegrove Trail Runners Assoc. M 9:38:00 7:08   4 o50:12
73 David Hardy   M 9:40:03 7:09   1  
74 Rick Ansell Tring Rc M 9:40:44 7:10   1 o50:13
75 Sean McCartney  Ampthill & Flitwick RC M 9:42:43 7:11   3 o40:47
76 David Egan (Ttly) Totley AC M 9:45:50 7:13   10 o50:14
77 David Nicholls Chapel Allerton Runners M 9:48:38 7:16   1 o50:15
78 Kieran Walshe Lymm Runners M 9:50:46 7:17   3 o40:50
79 Andy Clow Ldwa M 9:51:05 7:17   1 o40:51
80 Paul Elliott Dark Peak Fell Runners M 9:52:07 7:18   1  
81 Paul Stead Northbrook Ac M 9:52:18 7:18   2  
82 Stephen Cotterill   M 9:55:27 7:21   1 o50:16
83 Jeremy Nottingham   M 9:55:48 7:21   4 o40:53
84 Andy Norman   M 9:56:35 7:21   2 o40:54
= Sarah Booth   F 9:56:35 7:21 10 3 F40:7
86 Nigel Dorman Handsworth Road Hogs M 9:57:56 7:22   2 o40:56
87 Chris Whistler   M 9:58:15 7:23   2 o40:57
88 Jenny Wyles Chorley Harriers F 9:58:51 7:23 11 3 F40:8
89 Kenny Turner Dark Peak Fell Runners M 10:00:36 7:24   4 o50:17
90 Carl Gair   M 10:01:46 7:25   1  
= Dawn Westrum   F 10:01:46 7:25 12 2  
92 Anthony Hall Trawden Ac M 10:03:30 7:27   1  
93 Ken Wyles Chorley Harriers M 10:09:20 7:31   2 o50:18
94 Martin Payne Dark Peak Fell Runners M 10:13:56 7:34   4 o50:19
95 Philip Haigh Maltby R.C M 10:14:09 7:34   12 o50:20
= John Kirk Rotherham H & AC M 10:14:09 7:34   3 o50:20
97 Barry Harrison Trail Runners Assoc. M 10:16:35 7:36   15 o60:2
98 Nick Turner   M 10:18:29 7:38   1  
99 Alan Davies   M 10:19:03 7:38   2 o50:23
100 Brian Layton Tring Running Club M 10:19:38 7:38   1 o60:3
101 Rory Coleman 100 Marathon Club M 10:19:47 7:39   8 o40:67
102 Nina Othen   F 10:20:00 7:39 13 1  
103 Christopher Swift   M 10:21:12 7:40   1 o50:25
104 Nigel Coates (Bolton)   M 10:21:26 7:40   1 o50:26
105 Adele Morris Rotherham H & AC F 10:22:10 7:40 14 3 F40:9
106 Jason Bulley Sandbach Striders M 10:24:23 7:42   1 o40:71
= Jonathan Boxshall   M 10:24:23 7:42   1  
108 Carl Saxton   M 10:27:02 7:44   1  
= Richard Bunting   M 10:27:02 7:44   1 o40:72
110 Mick Cooper   M 10:28:56 7:45   1 o40:73
= Clare Apps Quakers F 10:28:56 7:45 15 1  
= Mike Dobson-Hornett Tickhill R & Ac M 10:28:56 7:45   1 o40:73
113 Gary Kennedy Handsworth M 10:32:32 7:48   2 o50:27
114 Steve Garlick Vocalink Running Club M 10:35:07 7:50   6 o40:76
115 Richard Scroop Mercia Fell Runners M 10:37:12 7:52   3 o60:4
116 Marla Howard-Cutts Southwell Rc F 10:37:37 7:52 16= 10 F50:2
= Jane Matthews Southwell R.C F 10:37:37 7:52 16= 8 F50:2
118 Simon Bennett   M 10:37:39 7:52   1 o50:31
119 Kevin Uzzell Stone Master Marathoners M 10:37:47 7:52   13 o60:5
120 David Bradley Blyth Running Club M 10:38:40 7:53   2 o50:33
121 Bernard Jarvis Holme Pierrepont Rc M 10:39:48 7:53   1 o60:6
= Eleanor Robinson Ripley Running Club F 10:39:48 7:53 18 3 F60:1
123 Andrew Miles   M 10:40:15 7:54   1 o40:85
= Sharon Meadows Ilkley Harriers F 10:40:15 7:54 19 4 F40:13
125 Malcolm Baker   M 10:40:44 7:54   2 o50:36
126 Kerry Booth Rotherham Harriers & Ac M 10:42:17 7:55   21 o50:37
127 Kevin Marshall Ilford Ac M 10:42:56 7:56   10 o50:38
128 Chris Peach Roadhoggs Leic AC M 10:43:37 7:56   2 o40:90
129 Anthony Flintoft   M 10:44:56 7:57   1 o40:91
= Nick Reed   M 10:44:56 7:57   1 o40:91
131 Paul Gardiner   M 10:49:36 8:01   3 o40:93
132 Nigel Coates (GtA) LDWA - Cleveland M 10:52:39 8:03   5 o60:8
133 Nick Taylor Scunthorpe & District AC M 10:52:48 8:03   2 o50:40
= Sue Crossland Scunthorpe F 10:52:48 8:03 20 2 F40:14
135 Anne Green   F 10:55:05 8:05 21 4  
136 Owen Turnbull Sedgefield Harriers M 10:55:15 8:05   1 o40:97
= Simon Kirkby Bolton M 10:55:15 8:05   1 o40:97
= Jimmy Kirkby   M 10:55:15 8:05   1  
139 Ben Collard   M 10:58:55 8:08   1  
140 Rebecca Lawrence Peel Road Runners F 10:59:52 8:08 22 3  
= Anthony Hammond Peel Road Runners M 10:59:52 8:08   3 o50:41
142 Andrew Bradley   M 11:01:19 8:09   2  
143 Paul Thompson Grimsby Tri M 11:01:25 8:09   2 o40:100
= Andy Bruce Tri London M 11:01:25 8:09   1  
= Paul Weinreich   M 11:01:25 8:09   1  
146 Bill Crowther Barracuda Triathlon Club M 11:02:34 8:10   1 o40:101
147 Mark Bissell Eden Runners M 11:02:43 8:10   1  
= Simon Broughton LDWA - E. Yorks M 11:02:43 8:10   2 o40:102
= Stephen Robinson   M 11:02:43 8:10   1 o40:102
150 Philip Musson LDWA - Yorks Coast M 11:03:29 8:11   11 o50:42
151 Neil Shaw Rotherham Harriers M 11:07:05 8:14   1  
152 Paul Sorensen Trail Runners Association M 11:07:55 8:14   11 o50:43
153 Steve Platt Tra M 11:09:56 8:16   2 o50:44
154 Jim Fulton Dark Peak M 11:15:09 8:20   11 o50:45
= Brian Benner   M 11:15:09 8:20   1  
= Richard Hakes Dark Peak Fell Runners M 11:15:09 8:20   1 o50:45
157 Shirley Hume Road Runners Club F 11:19:18 8:23 23 11 F60:2
= Chris Hume Road Runners Club M 11:19:18 8:23   8 o60:9
159 Mike Jones   M 11:29:34 8:30   1 o40:111
160 Jon Hallam   M 11:30:22 8:31   1  
161 Justin Eveleigh   M 11:30:44 8:31   1  
= Kinga Zakrzewska   F 11:30:44 8:31 24 1  
= Phillip Howells Tewkesbury AC M 11:30:44 8:31   2 o60:11
164 Stephen Woulds   M 11:31:18 8:32   1 o40:113
165 Keith Haywood F.R.A. M 11:32:44 8:33   2 o50:50
166 Tim Lloyd   M 11:36:24 8:35   1  
167 Alan Bolton Rotherham Harriers M 11:39:10 8:37   3 o40:115
168 Don Wells   M 11:40:48 8:39   1  
169 Mandy Andrews Holme Pierrepont RC F 11:40:50 8:39 25 2 F50:6
170 John Asher   M 11:42:17 8:40   1 o70:1
= Helen Hawley   F 11:42:17 8:40 26 2  
= Michael Mccabe Newburgh Nomads M 11:42:17 8:40   1 o40:117
173 Mo Overfield   M 11:48:40 8:44   1 o40:119
174 Dave Ottewell   M 11:54:23 8:49   1  
= Emma Key Stone Master Marathoners F 11:54:23 8:49 27 1  
176 Bev Tarry Sidmouthrunningclub F 12:04:00 8:56 28= 1 F60:3
= Kirstan Butler Wakefield Triathlon Club F 12:04:00 8:56 28= 1  
178 Mark Thompson Saltwell Harriers M 12:13:20 9:03   3 o40:121
= Brian Gregory   M 12:13:20 9:03   1  
180 Ian Hull   M 12:13:57 9:03   1  
181 Ruth Bowles Ldwa F 12:20:53 9:08 30= 1 F60:4
= Katy Warren Reading Joggers F 12:20:53 9:08 30= 1  
183 Mike Newbitt Fairwands Valley Spartans M 12:24:41 9:11   3 o60:15
184 Andrew West LDWA - Anytime/where M 12:27:10 9:13   22 o50:56
185 David Oxley   M 12:27:30 9:13   10 o40:125
186 Stuart Parker   M 12:28:47 9:14   1 o50:57
= Russell Kirby   M 12:28:47 9:14   1 o50:57
188 John Vernon Dark Peak Fell Runners M 12:31:08 9:16   7 o60:16
189 Bill McDonnell Capenhurst Rc M 12:38:48 9:22   1 o50:60
= John Cunnane Islwyn Running Club M 12:38:48 9:22   14 o60:17
191 Mark Cottam Holme Pierrepont Rc M 12:44:11 9:26   4 o40:131
192 Andy Weston   M 12:49:40 9:30   1 o50:62
= Joe Avery Tra M 12:49:40 9:30   1 o50:62
= Nuala Laird Ldwa F 12:49:40 9:30 32 1 F50:9
195 Helen Woodburn-Moran Kimberworth Striders F 13:02:31 9:39 33 1  
196 Raymond Matthews Maltby Running Club M 13:05:47 9:42   6 o70:2
197 Amanda Parnaby Ilkley Harriers F 13:14:07 9:48 34= 5 F50:10
= Edwina Hill Glossop F 13:14:07 9:48 34= 3 F60:5
199 Roy Hodgkinson LDWA M 13:15:02 9:48   1  
200 Rebecca Chesmore   F 13:15:13 9:49 36 3 F40:22
201 Maria Ann Rafferty   F 13:21:36 9:53 37 1 F40:23
= John Turner LDWA M 13:21:36 9:53   2 o60:20
203 David Shepherd Totley AC M 13:22:24 9:54   12 o50:69
= Don Longley Totley A.C. M 13:22:24 9:54   5 o60:21
205 John Dutson Saddleworth Runners M 13:22:47 9:54   6 o40:143
206 John Forsyth Skyrac M 13:24:41 9:56   2 o50:71
207 Katherine Moggach   F 13:27:35 9:58 38 1  
= Mark Palmer   M 13:27:35 9:58   1  
209 Philippa O'Callaghan   F 13:38:48 10:06 39 1 F50:12
= Cyril Williams LDWA - Merseystride M 13:38:48 10:06   1 o60:22
211 Jill Green   F 13:54:17 10:17 40 6 F70:1
= Jim Catchpole LDWA Essex Herts M 13:54:17 10:17   3 o60:23
213 Iain Haigh Ldwa M 13:54:28 10:18   1 o60:25
= Sue Manley   M 13:54:28 10:18   1 o50:76
= Michael Abbott Ldwa - The Irregulars M 13:54:28 10:18   4 o60:25
= Brian Campbell Ldwa - The Irregulars M 13:54:28 10:18   1 o60:25
217 Chris Sanders  LDWA - Staffs M 13:56:55 10:19   21 o60:28
218 Roger Petherbridge Ldwa M 14:00:00 10:22   1 o50:81
= Barry Bray Ldwa M 14:00:00 10:22   1 o50:81
220 Michael J Rice   M 14:01:30 10:23   2 o50:83
= Luis Broz   M 14:01:30 10:23   7 o40:156
= Gerry Garland   M 14:01:30 10:23   2 o50:83
223 James McHugh Merseyside Ldwa M 14:36:36 10:49   1 o50:85
= Ian Scott   M 14:36:36 10:49   3 o70:4
= Roy Turner Ldwa M 14:36:36 10:49   1 o70:4
= Brian Hastings   M 14:36:36 10:49   1 o60:29
= Paul Tipper   M 14:36:36 10:49   1 o50:85
= Terry Griffiths LDWA - Vermuyden M 14:36:36 10:49   22 o70:4
229 John Astbury   M 14:42:50 10:53   1 o60:33
= David Motloch Ldwa Vermuyden M 14:42:50 10:53   3 o50:91
231 Sandra Scott Helm Hill Runners F 14:44:37 10:55 41 2 F60:7
232 John Clarke (Essex) Springfield Striders M 14:56:40 11:04   2 o50:94
233 Andrew Gilbertson   M 15:05:35 11:10   3 o50:95
= Gillian Howe   F 15:05:35 11:10 42 3 F60:8
235 Jane Guest LDWA - E. Yorks F 15:11:45 11:15 43= 4 F50:16
= Elaine Dee LDWA - E. Yorks F 15:11:45 11:15 43= 4 F50:16
= Kathryn Dee   F 15:11:45 11:15 43= 1  
238 Henry Marston Rotherham Harriers & Ac M 15:11:53 11:15   22 o60:36
239 Sam Meadows   M 15:16:00 11:18   2  
240 Tom Hughes   M 15:18:00 11:20   18 o70:7
241 Paul Williams   M 15:18:15 11:20   2 o50:101
= Mark Haynes Ldwa M 15:18:15 11:20   1 o40:175
243 John Hughes LDWA - Vermuyden M 15:19:20 11:20   12 o70:8
244 Barrie Bedford Barnsley AC M 15:19:45 11:21   11 o70:9
= Margaret Littledyke   F 15:19:45 11:21 46 1 F70:2
= Sharon Ellis   F 15:19:45 11:21 46 1 F40:30
= Jes Bains   M 15:19:45 11:21   1 o50:103
= Marcus Wilson   M 15:19:45 11:21   1  
249 Ian Hetherington Rotherham H & AC M 15:23:20 11:23   3 o40:182
= Tammy Whatley   F 15:23:20 11:23 48 1  
251 Ben Hague   M 15:23:35 11:24   1  
= Alicia Hague   F 15:23:35 11:24 49 1  
253 Helena Skinn Valley Hill Runners F 15:24:30 11:24 50 1  
= Judith Mallon Valley Hill Runners F 15:24:30 11:24 50 1 F40:32
= Liz Westby Valley Hill F 15:24:30 11:24 50 1 F60:10
= Mark Kemp Valley Hill Runners M 15:24:30 11:24   1  
257 Leslie Findley   M 15:38:25 11:35   1  
= Chris Walford   M 15:38:25 11:35   1  
259 Beryl-Anne Massey   F 16:11:53 11:59 53 1 F60:11
= Raymond James Rogers Peel Road Runners M 16:11:53 11:59   1 o60:42
= Martyn Candy Peel Road Runners M 16:11:53 11:59   3 o50:107
= David Michael Evans   M 16:11:53 11:59   1 o70:11
= Chris Hopkinson   M 16:11:53 11:59   4 o40:185
= Jenny Bonham   F 16:11:53 11:59 53 1  

 

Retirements
(and where)

Name Club m/f Overall Finishes
Thomas Milford   M Old Denaby 0
Dave Carratt Rotherham H & AC M Maltby 17
Shaun Woodward Manvers Staff M Firbeck 0
Adam Stancey Manvers Staff M Firbeck 0
Glen Thompson   M Woodsetts 2
Pam Baird Ldwa South Manchester F Woodsetts 4
Tony Ford Ldwa South Manchester M Woodsetts 1
Rick Skerrow   M Woodsetts 0
David Hood   M Harthill 0
Michael Hood   M Harthill 0
John Goodson Barton And District M Harthill 0
Anthony Nettleship   M Harthill 0
Kevin Cunningham   M Harthill 0
Christine Kirk Rotherham H & AC F Harthill 1
Jai Saxelby   M Harthill 1
Unknown Unknown   ? Harthill No info
Chris Hare   M Grange 3
Talbot Williams Brit & Dutch Walking F'ship M Start 3

Hard luck on Talbot; he was all set to go when he got a phone call about a problem at home!


Last Updated on 05 February, 2012

By Henry Marston
Email: Henry Marston

(include a Subject and Body text - unexplained attachments are treated as spam)